Međunarodni nastavni dan za mlade istraživače DUBROVNIK – 16. ožujka 2015.

cern

U sklopu jedinstvenoga programa CERN-a Međunarodnoga nastavnog dana za mlade istraživače i na inicijativu znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković (IRB) hrvatski će srednjoškolci imati priliku provesti dan poput svjetskih znanstvenika analizirajući stvarne podatke prikupljene na najvećem i najsnažnijem akceleratoru na svijetu Large Hadron Collider smještenom u Europskom laboratoriju za fiziku elementarnih čestica (CERN). Tijekom mjeseca ožujka diljem svijeta provode se aktivnosti u kojima sudjeluje preko 10 000 srednjoškolaca iz 40 zemalja. Međunarodni nastavni dan (International Masterclasses) omogućava srednjoškolcima da dožive iskustvo istraživanja na najizravniji način. Ideja je programa omogućiti učenicima da taj dan provedu radeći analize i obavljajući zadatke na način što sličniji stvarnomu radnom danu znanstvenika. Srednjoškolci će raditi sa znanstvenicima i doživjeti kako je raditi moderna istraživanja u fizici.

Dubrovnik, tj. učenici naše Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Bošković pozvani su, kao i prošle godine, predstavljati našu zemlju u interaktivnom predavanju i eksperimentiranju. Radi velikog interesa pridružit će im se i učenici iz drugih škola. Dolazak dr. sc. Vuka Brigljevića i njegovih asistenata već je dogovoren za 16. ožujka 2015. u prostorijama Sveučilišta u Dubrovniku, Ćira Carića 4.

Učenici će moći doživjeti radni dan znanstvenika na CERN-u. Uzbudljiv radni dan mladih istraživača započet će predavanjima o programu istraživanja na CERN-u i pojednostavljenoj metodi analize događaja sudara protona ubrzanih u LHC akceleratoru koji su snimljeni CMS (Compact Muon Solenoid) detektorom, a nakon toga slijedi analiza podataka. U autentičnoj će atmosferi učenici steći uvid u međunarodnu organizaciju modernih istraživanja, a istodobno će učiti o subatomskim česticama u lako razumljivim prezentacijama fizičara izravno do brzine svjetlosti u 27 kilometara dugom kružnom LHC akceleratoru, snimljenih posebno izgrađenim detektorima prije samo nekoliko mjeseci. Tri eksperimenta − ATLAS, CMS i ALICE ustupila su svoje podatke za ovaj edukacijski program. Zanimljivo je da učenici mogu u podatcima koje analiziraju potražiti Higgsov bozon poznatiji pod nazivom božja čestica čije je otkriće nagrađeno Nobelovom nagradom.

Na kraju će videokonferencijom s CERN-om i drugim institucijama biti predstavljeni postignuti rezultati. U usporedbi i diskusiji sudjeluju još četiri grada (Atena, Genova, Padova i Firenca).

Nadamo se da će se ova suradnja s CERN-om i IRB-om nastaviti i da će neki od ovih učenika postati veliki znanstvenici kao i Ruđer Josip Bošković.

PLAKAT_MSTCLASS_DU_FIN (4)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>